Pole widzenia zdjęcia 360°

W odróżnieniu od tradycyjnej sesji zdjęciowej, przed obiektywem sprzętu do fotografii 360° nie ukryje się nic.

W fotografii sferycznej nie istnieje koncept kadru ani orientacji, zatem jedyną zmienną ograniczającą to, co “widzi” aparat, jest jego położenie.


Przykład zdjęcia 360° wyświetlonego w projekcji równoprostokątnej (equirectangular) — Mediateka MeMo

Ta różnica oznacza, że pozbywanie się niepożądanych elementów sceny nie może ograniczać się do przemieszczenia ich “poza kadr”. Pokazywana przestrzeń musi być przygotowana do fotografowania w całości.


Odległość pomiędzy zdjęciami 360°

W pierwszych latach programu Google Street View Trusted, zwanego wtedy Google Business Photos, zalecana odległość pomiędzy zdjęciami wynosiła od 1 do 3 metrów.

Niewielki dystans pomiędzy zdjęciami 360° pomaga odbiorcy w zachowaniu orientacji w przestrzeni (“duże skoki” mogą powodować dezorientację), jednak często niepotrzebnie zwiększa liczbę zdjęć, a wraz z nią — cenę realizacji.

W praktyce odległość między zdjęciami A i B uznajemy za odpowiednią, jeśli większość elementów zdjęcia A jest widoczna na zdjęciu B (a w przypadku przejść przez drzwi — jeśli miejsce, z którego wykonano zdjęcie A, można bez trudu zobaczyć na zdjęciu B) — w przeciwnym wypadku ryzykujemy dezorientacją widza i dystans należy zmniejszyć.

Ponieważ w zdjęciach na zewnątrz budynków nie brakuje punktów odniesienia, między zdjęciami zewnętrznych (podwórzy, ogrodów, parkingów) możemy stosować odległości powyżej pięciu metrów, jak na przykładzie:


Przykład układu zdjęć 360° (tzw. konstelacji) w opublikowanej realizacji — Sala Bankietowa ARIA

Czas realizacji

W przypadku wnętrz prawidłowo przygotowanych do sesji, nasze najmniejsze realizacje (ok. 5 zdjęć) zajmują około 30 minut w siedzibie klienta, największe (ponad 100 zdjęć 360°) — około sześciu godzin.

Całość pozostałych czynności (przygotowanie zdjęć źródłowych, zszywanie, postprodukcja, konstruowanie siatki zdjęć i publikacja w Mapach Google) trwa do 14 dni (do 21 dni w przypadku realizacji powyżej 30 zdjęć).

Po zakończeniu prac, otrzymasz od nas email z adresem spaceru po Twoim wnętrzu oraz paczką ZIP z kopią zdjęć 360° gotowych do publikacji np. jako interaktywne posty na Facebooku.

Zobacz również

Back to Top